Znajdziesz nas teraz pod linkiem https://Psieinternety.blogspot.com/ Zapraszamy !

kwietnia 09, 2018

Moje zdanie na temat "Nie kupuj,adoptuj", czyli plusy i minusy takich akcji

„Nie kupuj adoptuj” to bardzo znane hasło, które często promują celebryci, psiarze oraz ogólnie ludzie którzy kochają zwierzęta :) .
Dzisiaj chciałbym przedstawić tą akcję z mojego punktu widzenia. Jaki ma ona plusy, a jakie minusy?


To jest ta wiosna o której wszyscy tak mówią ?


Jako osoba interesująca się losem zwierząt, bardzo popieram tego typu akcje. I sam chętnie przekonuję znajomych do adopcji... przemyślanej  adopcji psów lub kotów .
W schroniskach znajduje się mnóstwo zwierząt, które żyją tam w trochę gorszych warunkach niż nasi domowi pupile. Nie mają ciepłych łóżek i bardzo dobrej jakości karmy, ale ludzie robią wszystko co mogą, żeby żyło im się jak najlepiej.
Jednym z minusów takich akcji jest nieświadome przekonywanie ludzi, że osoby kupujące psa z hodowli są źli, bo w końcu tyle psów czeka na dom w schroniskach, a oni mają jakieś „wymagania” . Oczywiście jeśli, ktoś szuka czworonoga, który będzie dla niego po prostu towarzyszem i przyjacielem to jak najbardziej powinien wybrać się do schroniska i tam szukać psiaka. Kundelki ze schroniska różnią się od rasowego psa tylko charakterem i predyspozycjami do wykonywania różnych zadań . Kupując psa z hodowli możesz dobrać psa do swojego charakteru i swoich "wymagań". Jeśli marzysz o uprawianiu jakiegoś sportu z psem, na przykład canicross’u to wiesz, że musisz znaleść taką rasę, która doskonale radzi sobie w bieganiu na duży dystans.
Biorąc szczeniaka ze schroniska, nie wiesz tak naprawdę, czy polubi on twoje aktywne życie i nie będzie wolał leżeć cały dzień na kolanach, lub odwrotnie :) . Ale nie uważam, że jest to jakaś wada, ponieważ  każdy szuka po prostu czworonożnego przyjaciela, a to, że ktoś chce mieć psa o danych predyspozycjach i dopasowuje psa do swojego stylu życia, wcale nie jest złe, a w wielu przypadkach nawet konieczne, na przykład alergik nie ma wyboru i musi wybrać takiego psa który nie będzie go uczulał.


Dorosły pies ze schroniska 
To moim zdaniem najlepszy wybór jeśli szukamy czworonoga, który będzie dzielił nasze pasje, a nie mamy żadnych wymagań, co do wieku. Wystarczy poszukać odpowiedniego kandydata i spędzić z nim trochę czasu poza schroniskiem. Zobaczymy wtedy, czy jest psiakiem uwielbiającym spacery, czy trochę bardziej strachliwym i wolącym spanie, lub pewnym siebie i dominującym, czy uwielbiającym pieszczochy i bardziej uległym . 

PLUSY TAKICH AKCJI.
Przekonywanie ludzi, że psiaki ze schroniska nie są gorsze od rasowców. Nie są jakieś strachliwe i bojące się człowieka, a wręcz odwrotnie, uwielbiają kontakt z ludźmi i wspólne zabawy .
Warto przekonywać publicznie, że psiaki są fajnie i miłe, ale niestety czasami oczekiwania są zbyt duże jeśli chodzi o adopcje psów.

Pies ze schroniska odwdzięczy ci się za wszystko ...
Wszyscy wiemy, że nasi pupile  „kochają” nas na swój sposób, są chętni do współpracy z człowiekiem i może nawet niekiedy ratują nam życie kiedy złodziej wkrada się do domu, czy coś podobnego ... 😂  . Ale niestety dla wielu ludzi jest pewne, że jeśli „uratują” psa ze schroniska to są dla nich bohaterami i będą się im odwdzięczać idealnym zachowaniem, chodzeniem na luźnej smyczy, przychodzeniem na zawołanie itp. Później taki piesek nie spełnia oczekiwań właściciela i bardzo często, wraca do schroniska, bo obsikuje dywan lub ciągnie na smyczy.


Spotkanie ze znajomymi 😊


Ostatnio spotkałem, pewną starszą kobietę, która krzycząc do swojego psa „ Ja ci uratowałam życie, a ty mi się tak odwdzięczasz ! „ wpychała do pyska swojego psa, w typie maltańczyka, słonecznik, który podnosiła z ziemi - wołając później „dobry pies” . Niestety, kiedy podszedłem do staruszki i zapytałem, co robi temu biednemu psu to zaczęła uciekać. Ja nie miałem na tyle czasu żeby ją gonić i wszystko tłumaczyć, bo śpieszyłem się na autobus, ale wydaje mi się, że powinno się bardziej uświadamiać ludzi, że nie wszystko jest takie idealne i żaden pies, sam z siebie nie będzie spełniał oczekiwań swojego opiekuna.


PODSUMOWANIE
"Nie kupuj adoptuj" powinno być inspiracją dla każdego kto decyduje się na psa . Jest to opcja nad którą powinniśmy się zastanowić na samym początku i pomyśleć "jaki byłby mój wymarzony pies".
Najważniejsze jest jednak, żeby nie kupować lub adoptować psa pod wpływem impulsu i emocji.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz